Mi az Ösztönös Fogyás Klub?
Az Ösztönös Fogyás Klub egy elköteleződésen alapuló önszabályozó csoport.
Ez azt jelenti, hogy az alkalmak nem meghatározott témájú előadásokból állnak, hanem olyan kötetlen beszélgetések, amik témája a részvevőktől függ.
Hogyan müködik?
Egy alkalom legalább 6 résztvevő jelentkezése esetén indul, és a csoport irányában fontos az előzetes elköteleződés.
Havonta legalább egyszer kerül csoport meghirdetésre, a helyszínt a facebookon fixáljuk, ami Budapest, vagy Gödöllő.
Egy Klub alkalom 2 részből áll.
– 10-15 perces témaindító prezentáció, kiselőadás, kisvideó
– 150 perc kötetlen beszélgetés
A prezentált irodalom mondanivalójával nem szükségszerűen kell egyetérteni, vagy véleményt nyilvánítani róla. Nincs az sem meghatározva, hogy kifejezetten arról kell beszélni, vagy másról.
A témacsoport témájából adódóan a jelenlévők közösek abban, hogy szeretnének egészségesebben élni, azonban az, hogy ezt milyen módon képzelik el, az teljesen egyéni lehet.
A legtöbbet abból profitálhatunk, ha odafigyelünk másokra, más kérdéseire, történeteire, és megértjük a többieket!
Mitöl müködik az Ösztönös Fogyás Klub, mi a titka?
A csoport titka az elköteleződésben rejlik.
A több alkalommal történő találkozás, és beszélgetés mögött olyan csoportpszichológiai folyamatok húzódnak meg, melyek spontán módon fejlődést idéznek elő, s melyek egy alkalommal nem feltétlenül fejtik ki hatásukat.
Egy csoportban mindig felmerül a kérdés, hogy “milyenek is vagyunk mi”? Ez a csoport önreflexiója, melyet minden résztvevő befolyásol – akár passzivitásával,- az énképre erős hatással van, formálja attitűdünket, motivációnkat, elköteleződésünket, és fejlődéshez vezet.
Nem véletlen, hogy a “csoportozás”, a körben beszélgetés minden kultúrában, vallásban, gyógyulást keresők életében megjelenik. A csoport nem egy pszichoterápiai csoport, noha a módszer fejlesztő erejét pszichoterapeuták is elismerik.
Mi a csoportvezetö szerepe?
- Megszervezi az alkalmakat
- Prezentálja az indító témát
- Elindítja, majd lezárja a kötetlen beszélgetést
- Nincsenek feladatok, nincsenek kötelező témák
- Moderálja a csoportot a biztonságos légkör elérése érdekében
A csoportvezető leül a résztvevők közé, innentől ő is, mint a csoport tagja van jelen. A résztvevők, de a csoportvezető is kérdezhet, bármikor bárkitől bármit, és bárki bármikor eldöntheti, hogy van-e kedve válaszolni, bekapcsolódni a beszélgetésbe, vagy nincs.
Ki vagyok én? Bemutatkozás
A nevem Kasza László. Nem vagyok dietetikus, nem vagyok pszichoterapeuta, de már évek óta tudom, hogy az Ösztönös Fogyás az én hivatásom!
Azon túl, hogy megszervezem az alkalmakat, szeretném biztosítani a résztvevőket, hogy folyamatos személyes fejlődésemmel igyekszem biztosítani a csoport igényeit.
Ezen túl speciális szakterületemnek érzem a marketingpszichológiát, mint marketinggel foglalkozó szakember, tapasztalataim és ismereteim számos önismereti tanulságot hordoznak!
Több, mint 12 kg-ot fogytam, és úgy érzem, hogy még van hova fejlődnöm, ezért készen állok arra, hogy az életem felismert összefüggéseivel inspiráljam a csoport résztvevőit, és számítok rá, hogy a csoport segítségével megtalálom az új szintem eléréséhez szükséges puzzle darabokat!
- 2007-ben érettségiztem a Török Ignác Gimnáziumban Gödöllőn
- 2007-2009 ig közgazdaságtan hallgattam a Budapesti Műszaki Egyetemen
- 2009-től kereskedelmi és marketing vezetőként dolgozom a Bőrbútor Szerviz Kft-ben
- 2013-ban vettem részt Allen Carr dohányzás leszoktató szemináriumán
- 2013-ban részt vettem Domján András Agykontroll tanfolyamán
- 2014-15-ben részt vettem egy 150 órás önismereti, úgynevezett Encounter csoportban
- 2015-ben szervezője, és tolmácsa voltam a Kultúrák Közötti Kommunikáció Találkozónak
- 2015-től a Szent István Egyetem kereskedelem és marketing szakos hallgatója vagyok
- 2016-ban részt vettem egy Mensás 80 órás önismereti encounter csoportban
Az encounter csoportokban szinte soha nem esett szó a táplálkozásról, de még így is meg lehetett figyelni a az emberek fizikai átalakulását a fejlődés hatására.
Mit jelent a személyközpontú -, vagy más néven encounter csoport?
Az encounter csoport a Carl R. Rogers nevéhez fűződő személyközpontú szemlélet önismereti csoportformája. Az encounter szó elsődlegesen találkozást jelent, utalva ezzel a csoportfolyamat azon pontjaira, ahol egyrészt csoporttársainkkal, másrészt saját magunkkal találkozunk újszerűen egy mélyebb, lényegi szinten. Az encounter azonban ütközést is jelent. A nem szabályozott, nem vezetett, non-direktív csoportban óhatatlanul előfordulnak a résztvevők közti szóbeli összeütközések, összecsapások. Természetesen ezen ütközések is hozzájárulnak a résztvevők személyiségének fejlődéséhez. A csoport facilitátorai jelenlétükkel igyekeznek a csoport számára biztonságos, elfogadó légkört teremteni, de a csoportot nem vezetik. A csoportban az történik, amit a tagok a rendelkezésükre álló idővel kezdenek, ez felszabadító, ám ijesztő is lehet. A hétköznapokban viselt álarcaikat a résztvevők előbb-utóbb önként leveszik, és egyre jobban merik vállalni és kifejezni aktuális érzéseiket, gondolataikat. Egyre közelebb kerülnek egymáshoz és saját központi valójukhoz. A csoporttagok az átélt élmények hatására elfogadóbbak, empatikusabbak, hitelesebbek lesznek, és ez a csoporton kívül, életük más területein is megmutatkozik.
Az indító témák az alábbi irodalmakból lesznek idézve:
- Domján László: Agykontroll
- Allen Carr: Stop smoking, és Lose weight now
- Anonym alkoholisták: Nagyköny
- Eric Berne: Emberi játszmák
- Carl Rogers: Ilyen vagyok, A terápia ajándéka
- Eric Marshall: Erőszakmentes kommunikáció
- Komor Levente: Gazdaságpszichológia
- Harvey és Marilyn Diamond: Testkontroll
- Lenkey Gábor: Cenzúrázott egészség
- Szendi Gábor: A nő felemelkedése és tündöklése, Táplálkozással a depresszió ellen
Kik jelentkezhetnek a klubba?
A jelentkezés egyetlen feltétele, hogy olyan személyek jelentkezését várom, akiknek klinikai értelemben vett mentális problémái nincsenek.
A különböző egészségügyi problémák esetén a csoportfoglalkozás nem helyettesíti az orvosi véleményt, és nem pótolhatja a szükséges kezelést, de a legtöbb esetben jól kiegészíti azt!
Éppen ezért a jelentkezést követően egy kb 1 órás személyes beszélgetésre kerül sor, ahol bemutatkozunk egymásnak, és megvitatjuk az elérni kívánt célokat!